SERVISNÍ SLUŽBY - 553 622 779

8:00 - 16:00

Princip inkoustového tisku

Tisk pomocí tekutého inkoustu prožívá v posledních letech obrovský boom. Technologie nachází uplatnění jak ve stolních tiskárnách, tak velkoformátových tiskových systémech a opomenout nelze ani průmyslové aplikace.

Všechny stroje tisknoucí inkoustovou technologií mají společné jedno – tisk je vytvářen pomocí velmi malých kapiček inkoustu, který je na potiskované médium bezkontaktně přenášen z tiskové hlavy. a především ve způsobu, jakým je inkoust předáván na potiskované médium, se jednotlivé technologie liší.

Drop on demand

Jednotlivé kapky inkoustu jsou z tiskové hlavy vypuzovány jen tehdy, mají-li „dopadnout“ na potiskované médium. Tzn. co kapka inkoustu, to jeden konkrétní tiskový bod.

Kontinuální inkoustový tisk

Technologie kontinuálního inkoustového tisku pracují na zcela jiném principu – tiskárny vytvářejí nepřetržitý proud velkého množství kapiček inkoustu, kde vybrané kapky jsou vychýleny tak, aby dopadly na potiskované médium a ostatní kapky jsou odváděny sběrným systémem zpět do zásobníku. Výhodou této technologie je zejména vysoká rychlost tisku a tak je kontinuální inkoustový tisk používán především v zařízeních pro velkoformátových tisk v těch největších rozměrech (tj. tisk v šíři několika metrů).

Termální inkoustový tisk

Je založen na procesu, který se stará o vypuzení kapky inkoustu z tiskové hlavy na potiskované médium. Teplo, resp. ohřev, je aplikováno v tiskové hlavě obsahující množství trysek s komůrkami, které se během tisknu neustále zaplňují inkoustem. Rychlým ohřevem vznikne v prostoru komůrky přetlak, který „vystřelí“ kapičku z komůrky tryskou na potiskové médium. Tato technologie je také nazývána bubble-jet.

Piezoelektrický inkoustový tisk

součástí tiskové hlavy je v tomto případě piezoelektrický krystal, fungující jako miniaturní pumpička vytlačující velkou rychlostí inkoust směrem k podložce. Tiskárny pracující tímto principem dosahují také velmi malých a konzistentních tiskových bodů skládající se s kapiček 3-5 pl. Piezoelektrické hlavy jsou trvanlivé, a protože jsou podstatě dražší než hlavy pro termální inkoustový tisk, jsou pevnou součástí tiskárny. Mechanické vypuzování kapiček inkoustu funguje do značné míry nezávisle na jeho chemickém složení, což je jedna z výhod této technologie. Kromě mnoho druhů inkoustů vhodných například pro exteriérové tisky je praktickým důsledkem možnost použití pevných vosků.

Historie inkoustových tiskáren

Princip inkoustového tisku byl vynalezen v sedmdesátých letech, kdy se inženýři snažili nahradit nekvalitní grafický jehličkový tisk něčím kvalitnějším. Největší problém spočíval v dostatečné kontrole toku inkoustu na papír a také dostatečné ochraně tiskové hlavy před zaschnutím inkoustu.

Princip kontinuálního tisku byl doménou IBM, která jej ale pro jeho finanční náročnost nedokázala rozšířit pro domácí a kancelářské použití a proto je výsadou průmyslového tisku. Naopak drop-on-demand technologie, se kterou přišel v roce 1977 Siemens, byla atraktivní nižšími náklady, přestože tisk byl o poznání pomalejší. Nejrozšířenějším se ale stal termální inkoustový tisk, který prosadil HP svou řadou DeskJet.

Od začátku devadesátých let dvacátého století klesla cena inkoustových tiskáren pod 1000 dolarů a v oblasti barevného tisku se postupně stala pro domácí a kancelářské použití dominantní po celém světě. Její oblíbenost navíc stoupla s příchodem renovace tonerů, která už tak levný tisk ještě zefektivnila a umožnila využívat výhod tisku opravdu všem. S rozvojem digitální fotografie navíc inkoustové tiskárny získaly další pole působnosti a fotografové si tak mohou opět tvořit papírové fotografie v pohodlí domova, ovšem v průmyslové kvalitě.

KONTAKTUJTE NÁS

Jakou tiskárnu vybrat?

Nevíte, zda se vám vyplatí investice do laserové tiskárny? Nebo se bojíte vysokých nákladů na inkoust? Poradíme vám, jakou tiskárnu vybrat.


Proč kopírky od nás?

Dodávka do 24 hodin

Dovoz i odvoz zdarma

Nejlepší ceny

Servis v místě

Odborný servis pro výrobky společností
Nabízíme špičková moravská vína
z Krásné hory

© Vama - prodej a servis kancelářské techniky - www.kopirky.com

Prohlášení o ochraně osobních údajů